Projektujeme a provádíme montáž panikových uzávěrů dle projektem předepsaných norem. Posouzení objektu z hlediska uzávěrů panikových cest a zabezpečení Vám provedeme zdarma.
Základní normy pro panikové kování:
Při projektování požární bezpečnosti nových výrobních a nevýrobních objektů a projektování změn stávajících objektů se vychází z těchto norem:
- ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení
- ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty
- ČSN 73 0804 Požární bezpečnost staveb - Výrobní objekty
Tyto normy, mimo jiné, popisují základní požadavky na únikové cesty budov, jejich typy a požadavky na dveře použité na těchto cestách.
Dle těchto norem musí mít dveře s požární odolností i bez ní, vyskytující se na únikových cestách ve směru úniku osob zařízení, které umožní po vyhlášení poplachu (nebo po jinak vzniklém ohrožení) otevření uzávěru ručně či samočinně (bez užití jakýchkoliv nástrojů), ať již je uzávěr běžně zamčený, zablokovaný či jinak zajištěný proti vloupání.
- ČSN 73 0818 Požární bezpečnost staveb - Obsazení objektu osobami
- ČSN 73 0831 Požární bezpečnost staveb - shromažďovací prostory
Tyto další normy stanovují požadavek na vybavení požárních uzávěrů (dveří) v závislosti na počtu osob v objektu a jeho využití.
U objektu s větším počtem zdržujících se osob (cca 200 a více), které nejsou příslušně seznámeny s režimem a vybavením objektu, musí být dveře na únikových cestách vybavené dle ČSN EN 1125 PŘÍČNÝM PANIKOVÝM KOVÁNÍM (hrazda, tlačná lišta). Příkladem takových objektů jsou sportovní haly, nákupní centra apod.
Za předpokladu, že se v objektu budou pohybovat příslušně seznámené osoby, lze vycházet z normy ČSN EN 179 a je možné vybavit dveře PANIKOVÝM KOVÁNÍM s lokálním prvkem (klika, páka, deska). Příkladem takového objektu je administrativní budova, bytový dům, firma.
REVIZE UZÁVĚRŮ ÚNIKOVÝCH CEST
Provádíme montáže a revize panikových uzávěrů podle vyhlášky MV č.246/2001